تبلیغات
اندکی صبر سحر نزدیک است... - آتش زدن خیمه ‏ها (9)
 
اندکی صبر سحر نزدیک است...
گویند کریم است و گنه می بخشد......گیرم که ببخشد زخجالت چه کنم
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ahmad motaleby
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
صلوات برای سلامتی وتعجیل در فرج آقا امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)آتش زدن خیمه ‏ها (9)


 

تاریخ شهادت

تعداد زخم‌هاى امام علیه‏السلام

پس از شهادت

غارت خیام

حمیده دختر مسلم

آتش زدن خیمه‏ها

درخواست جایزه

اوج بیدادگرى

حدیث جمّال

تاریخ شهادت

امام حسین علیه‏السلام در روز جمعه دهم محرم سال 61 هجرى بعد از نماز ظهر به شهادت رسید و در آن هنگام از سن مباركش 56 سال و چند ماه گذشته بود.(1)

بلاذرى نقل كرده است كه: شهادت آن حضرت روز شنبه بوده است مصادف با عاشورا، و گفته شده كه روز جمعه بوده است.(2)

و ابن شهر آشوب نیز روز شنبه دهم محرم را روز شهادت آن بزرگوار نقل نموده، سپس مى‏گوید: گفته شده است كه روز جمعه بعد از نماز ظهر بوده، و گفته شده كه روز دوشنبه بوده است.(3)

 

 

ابن شهر آشوب مى‏گوید: كمان آن حضرت و متعلقاتش را دحیل بن خثیمه جعفى بن شبیب حضرمى و جریر بن مسعود و ثعلبة بن اسود اوسى برداشتند، و انگشتر آن حضرت را بجدل بن سلیم كلبى برداشت و انگشت آن حضرت را با انگشتر قطع نمود! و این انگشتر غیر از آن انگشترى است كه از ذخائر نبوت است زیرا آن را امام حسین علیه‏السلام آن طورى كه شیخ صدوق از محمد بن مسلم نقل كرده است در دست حضرت على بن الحسین علیه‏السلام نمود.


تعداد زخم‌هاى امام علیه‏السلام

روایت شده است كه در پیراهن آن بزرگوار یكصد و چند نشانه از تیر و نیزه و شمشیر مشاهده شد، و از امام صادق علیه‏السلام نقل شده كه: بر بدن امام حسین علیه‏السلام جاى سى و سه زخم نیزه و سى و چهار زخم شمشیر پیدا كردند.(4)


پس از شهادت

گفته‏اند: پس از شهادت امام علیه‏السلام، سپاه دشمن براى به یغما بردن لباس‌هاى امام از یكدیگر سبقت گرفتند.

طبرى از ابو مخنف نقل كرده است كه: لباس‌هاى امام را از بدن مباركش بیرون آوردند! سراویل آن حضرت را بحر بن كعب تمیمى گرفت! (در الملهوف روایت نموده كه او زمین‌گیر و پاهاى او خشك شد و از حركت ماند)، و پیراهن او را اسحاق بن حیاة حضرمى برداشت و پوشید (پس موى او ریخت و پیسى گرفت)، و عمامه آن بزرگوار را احبش بن مرثد و یا جابر بن یزید بر سر بست (و دیوانه شد)، و برنس آن حضرت را كه از خز بود مالك بن بشیر كندى به یغما برد و چون همسرش از این جریان آگاه یافت بین ایشان نزاع در گرفت (او نیز فقیر و مستمند باقیمانده عمرش ار زندگى كرد)، و زره «بترأ» آن بزرگوار را عمر بن سعد برداشت! و چون مختار او را كشت آن زره را به قاتل او ابى عمره واگذار نمود. و زره دیگر آن حضرت را مالك بن نمیر گرفت و پوشید (و مجنون گردید)، قطیفه آن بزرگوار را قیس بن اشعث برداشت كه از جنس خز بود و پس از آن او را قیس قطیفه نامیدند (و خوارزمى نقل كرده است او به مرض جذام گرفتار شد و افراد خانواده‏اش از او كناره مى‏گرفتند و او را در مزبله انداختند تا این كه مرد و سگ‌ها گوشت بدن او را قبل از مرگ خوردند). و كفش آن حضرت را مردى از قبیله بنى اود برداشت كه او را اسود مى‏گفتند، و شمشیر او را مردى از قبیله بنى نهشل گرفت و پس از آن به دست حبیب بن بدیل افتاد، و در الملهوف آمده كه این شمشیر به غارت رفته غیر از ذوالفقار است كه آن از ذخائر نبوت و امامت است.

ابن شهر آشوب مى‏گوید: كمان آن حضرت و متعلقاتش را دحیل بن خثیمه جعفى بن شبیب حضرمى و جریر بن مسعود و ثعلبة بن اسود اوسى برداشتند، و انگشتر آن حضرت را - آنگونه كه در اكثر مقاتل آمده است - بجدل بن سلیم كلبى برداشت و انگشت آن حضرت را با انگشتر قطع نمود! و این انگشتر غیر از آن انگشترى است كه از ذخائر نبوت است زیرا آن را امام حسین علیه‏السلام آن طورى كه شیخ صدوق از محمد بن مسلم نقل كرده است در دست حضرت على بن الحسین علیه‏السلام نمود.

محمد بن مسلم مى‏گوید: از امام صادق علیه‏السلام درباره خاتم امام حسین علیه‏السلام سؤال نمودم كه بعد از ایشان به دست چه كسى رسید؟ و به امام عرض كردم كه گویا انگشتر آن بزرگوار را دشمن برده است.

فرمود: چنین نیست كه مى‏گویند، به درستى كه حسین علیه‏السلام به فرزندش على بن الحسین وصیت نمود و خاتم خود را در انگشت او نمود و امر را به او واگذار كرد.(5)

ابن زائده مى‏گوید: دیگر شهدا و اصحاب و اهل‌بیت آن بزرگوار را نیز سپاه كوفه عریان نموده و لباسشان را به یغما بردند!(6)


غارت خیام

دشمن در غارت خیمه‏هاى حسینى بر یكدیگر سبقت مى‏گرفتند به گونه‏اى كه چادر از سر زنان مى‏كشیدند، دختران آل رسول از سراپرده خود بیرون آمده و همه مى‏گریستند و از فراق عزیزان و بزرگان خویش شیون مى‏كردند.

حمیدبن مسلم روایت كرده است كه: زنى را دیدم از قبیله بنى بكر بن وائل با شوهرش در سپاه عمر بن سعد بود و هنگامى كه دید آن گروه بر زنان حسین و خیام آنها یورش برده و غارت مى‏كنند، شمشیرى به دست گرفت و به سوى خیام آمده قبیله خود را صدا زد و گفت: اى آل بكر بن وائل! آیا دختران رسول خدا را تاراج مى‏كنند؟ «لا حكم الا لله، یا لثارات رسول الله»؛ «هیچ فرمانى جز فرمان خداوند نیست، به خونخواهى رسول خدا برخیزید»، شوهرش او را گرفت و به جاى خود بازگرداند.

عمر بن سعد به جهت امتثال فرمان ابن زیاد، در میان اصحابش فریاد برداشت: «كیست كه دواطلب باشد و بر پیكر حسین اسب بتازد تا سینه و پشت او را زیر سم اسب‌ها لگدمال نماید؟!» شمر مبادرت نمود! و اسب بر بدن مطهر امام تاخت! و ده نفر دیگر از سپاه كوفه اجابت كردند كه نام‌هاى آنها عبارت است از: اسحاق بن حویه، اخنس بن مرثد، حكیم بن طفیل، عمرو بن صبیح، رجأ بن منقذ، سالم بن خثیمه جعفى،  واحد بن ناعم، صالح بن وهب، هانى بن ثبیت، اسید بن مالك. (لعنة الله علیهم )

رواى گفت: سپاهیان عمر بن سعد زنان را از خیمه‏ها بیرون نموده و آتش در آن افكندند، كه زنان به بیرون دویدند در حالى كه جامه‏هایشان ربوده سر و پاى آنها برهنه بود!(7) آنگاه یك مرد پستى از سپاه دشمن به ام‏اكلثوم یورش برد و گوشواره او را به در آورد! و آن خبیث در حالى كه مى‏گریست متوجه فاطمه بنت الحسین گردید و خلخال از پایش كشید!

دختر امام حسین علیه‏السلام با تعجب به او گفت: چرا گریه مى‏كنى؟!!

او در پاسخ گفت: چگونه نگریم در حالى كه اموال دختر رسول خدا را غارت مى‏كنم!

فاطمه بنت الحسین چون این عطوفت را دید به او گفت: پس چنین مكن!

آن مرد گفت: هراس دارم دیگرى آن را بردارد!(8)

پس آنچه در خیام از اموال و امتعه بود به یغما بردند. شمر قطعه طلائى را در خیام یافت و آن را به دخترش داد تا براى خود زیورى بسازد! آن طلا را نزد طلا ساز برد و چون آن طلا را در آتش گذاشت از بین رفت!(9)

حمید بن مسلم مى‏گوید: به خدا سوگند من دیدم كه سپاهیان ابن سعد كه به خیمه‏ها یورش برده بودند بر سر تصاحب جامه‏هاى زنان با آنها نزاع مى‏كردند تا این كه مغلوب شده و جامه آنها را مى‏بردند.

شمر با گروهى از پیاده نظام به خیمه على بن الحسین علیه‏السلام آمدند و او بر فراش خود خوابیده و به شدت بیمار بود، همراهان شمر به او گفتند كه: این بیمار را به قتل نمى‌رسانى؟

حمید بن مسلم مى‏گوید: من گفتم: سبحان الله! آیا نوجوانان(10) هم كشته مى‏شوند؟ این كودك است و بیمارى او را بس است؛ پس من اصرار نمودم تا این كه آنها را از كشتن او باز داشتم.(11)

شمر گفت: ابن زیاد مرا امر كرده است كه فرزندان حسین را به قتل برسانم ولى عمر بن سعد در جلوگیرى از كشتن او مبالغه كرد؛ خصوصا چون زینب دختر امیرالمؤمنین از قصد شمر مطلع شد آمد و گفت: او هرگز كشته نشود تا من كشته نشوم، آنگاه دست از او كشیدند.(12)

فاطمه بنت الحسین علیه‏السلام مى‏گوید: مردى را دیدم كه زنان را با سر نیزه خود تعقیب مى‏كرد، بعضى از آنان به بعضى پناه مى‏بردند! و جامه‏ها و زیور آنان را ربوده بودند! اما آن مرد چون مرا دید آهنگ من نمود، گریختم! او مرا دنبال نمود و با نیزه بر من حمله كرد كه من بر صورت خود افتاده و بیهوش شدم! و چون به هوش آمدم عمه‏ام ام كلثوم را دیدم كه بر بالین من نشسته و گریه مى‏كند.(13)


حمیده دختر مسلم

حضرت مسلم بن عقیل را دخترى بود كه یازده سال داشت و نام او حمیده و مادرش ام‏كلثوم دختر على بن ابى طالب علیه‏السلام است، و بعضى نام او را عاتكه و مادر او را رقیه دختر على‌بن ابى طالب علیه‏السلام گفته‏اند، و عمرش هفت سال بود، و در روز عاشورا چون لشكر به خیمه‏ها هجوم بردند به شهادت رسید!(14)


آتش زدن خیمه‏ها

در این هنگام دشمن براى سوزاندن خمیه‏هاى اهل‌بیت علیهم ‏السلام اقدام نمود در حالى كه زنان و فرزندان در خیام بودند، پس شعله‌هایى از آتش آوردند در حالى كه یكى از آنها فریاد مى‏زد: «احرقوا بیوت الظالمین!!»؛ «سراپرده ظالمین را بسوزانید!!» و ایشان آتش در خیمه‏ها افكندند! دختران رسول خدا از خیمه‏ها خارج شده و مى‏گریختند در حالى كه آتش آنها را از پشت سر تعقیب مى‏كرد! بعضى از كودكان یتیم دامن عمه را گرفته تا از آتش محفوظ بمانند و از ظلم دشمنان در امان باشند، و بعضى در بیابان متوارى و برخى به آن ستمگرانى كه دل‌هایشان خالى از مهربانى و عطوفت بود استغاثه مى‏كردند.

دشمن در غارت خیمه‏هاى حسینى بر یكدیگر سبقت مى‏گرفتند به گونه‏اى كه چادر از سر زنان مى‏كشیدند، دختران آل رسول از سراپرده خود بیرون آمده و همه مى‏گریستند و از فراق عزیزان و بزرگان خویش شیون مى‏كردند.

امام سجاد علیه‏السلام در طول حیاتش بعد از شهادت امام حسین علیه‏السلام هرگاه خاطره‏هاى تلخ روز عاشورا را به یاد مى‏آورد با اشك و اندوه فراوان مى‏فرمود: به خدا سوگند هیچ گاه به عمه‏ها و خواهرانم نظر نمى‌كنم جز این كه بغض گلویم را مى‏گیرد و یاد مى‏كنم آن لحظات را كه آنها از خیمه‏اى به خیمه دیگر مى‏گریختند و منادى سپاه كوفه فریاد مى‏زد كه: خیمه‏هاى این ستمگران را بسوزانید!(15)

حمیدبن مسلم مى‏گوید: عمر بن سعد نزدیك خیمه‏هاى امام آمد، زنان برخاسته و رو در روى او فریاد بر آوردند و گریستند، پس او به اصحابش گفت: كسى حق ندارد كه در خیمه‏هاى این زنان در آید و متعرض این جوان مریض (امام سجاد) شود. زنان از او خواستند تا لباس‌هاى غارت شده آنان را به ایشان باز گرداند تا خود را بپوشانند، عمر بن سعد گفت: كسى كه از متاع این زنان چیزى برداشته بازگرداند؛ به خدا سوگند احدى از آن گروه چیزى را باز پس نداد، پس عمر بن سعد گروهى را به خیمه و سراپرده زنان گماشت و دستور داد آنها را نگهدارى كنند تا كسى از خیمه‏ها خارج نگردد و آنان را آزار ندهند، آنگاه عمر بن سعد به چادر خود بازگشت.(16)

مؤلف كتاب «معالى السبطین» نقل كرده است كه: شامگاه روز عاشورا دو طفل در اثر دهشت و تشنگى جان سپردند، و چون زینب كبرى براى جمع عیال و اطفال جستجو مى‏كرد آن دو طفل را نیافت تا این كه آنها را در حالى كه دست در گردن یكدیگر داشتند پیدا كرد كه آنها از دنیا رفته بودند.(17)


درخواست جایزه

پس سنان بن انس بر در خیمه عمر بن سعد آمد و با صداى بلند فریاد زد:

 انا قتلت الملك المحجبا

اوقر ركابى فضًْ و ذهبا

و خیرهم اذ ینسبون نسبا

 قتلت خیر الناس امّاً و ابا

    

و خیرهم فى قومهم مركبا(18)

عمر بن سعد گفت: گواهى مى‏دهم كه تو دیونه‏اى! و هرگز عاقل نبوده‏اى! بعد دستور داد او را به درون خیمه آورند، و چون سنان بن انس وارد خیمه شد با چوبدستى خود بر او چند ضربه نواخت و گفت: اى احمق! این چنین سخن مى‏گویى؟! به خدا سوگند اگر ابن زیاد از تو بشنود گردن تو را خواهد زد!!(19)


اوج بیدادگرى

آنگاه عمر بن سعد به جهت امتثال فرمان ابن زیاد، در میان اصحابش فریاد برداشت: «من ینتدب للحسین؟!»؛ «كیست كه دواطلب باشد و بر پیكر حسین اسب بتازد تا سینه و پشت او را زیر سم اسب‌ها لگدمال نماید؟!»

شمر مبادرت نمود! و اسب بر بدن مطهر امام تاخت!(20) و ده نفر دیگر از سپاه كوفه اجابت كردند كه نام‌هاى آنها عبارت است از:

اسحاق بن حویه، اخنس بن مرثد، حكیم بن طفیل، عمرو بن صبیح، رجأ بن منقذ، سالم بن خثیمه جعفى،  واحد بن ناعم، صالح بن وهب، هانى بن ثبیت، اسید بن مالك. (لعنة الله علیهم )

آنان با اسب بر بدن امام تاختند به گونه‏اى كه سینه مبارك آن بزرگوار را در هم كوبیدند. پس این ده نفر آمدند و در برابر ابن زیاد ایستاده و جایزه طلب كردند، ابن زیاد گفت: شما كیستید؟ اسید بن مالك - یكى از اینان لعنهم الله - گفت:

نحن رضضنا الصدر بعد الظهر     بكل یعبوبٍ شدید الاسر(21)

عبیدالله فرمان داد تا جایزه ناچیزى به آنها دادند!!(22)

امام سجاد علیه‏السلام در طول حیاتش بعد از شهادت امام حسین علیه‏السلام هرگاه خاطره‏هاى تلخ روز عاشورا را به یاد مى‏آورد با اشك و اندوه فراوان مى‏فرمود: به خدا سوگند هیچ گاه به عمه‏ها و خواهرانم نظر نمى‌كنم جز این كه بغض گلویم را مى‏گیرد و یاد مى‏كنم آن لحظات را كه آنها از خیمه‏اى به خیمه دیگر مى‏گریختند و منادى سپاه كوفه فریاد مى‏زد كه: خیمه‏هاى این ستمگران را بسوزانید!

همچنین نقل شده است كه آنها سینه و كمر امام حسین علیه‏السلام را زیر لگد اسب‌ها كوبیدند.(23)


حدیث جمّال

چون امام علیه‏السلام به شهادت رسید ساربان آمد و بدن آن بزرگوار را بدون سر یافت، دست برد تا كمربند حضرت را بردارد، آن بزرگوار دست خود را آورد و كمربند را گرفت، پس جمّال، دست آن حضرت را قطع كرد، و سپس مجدداً خواست كه كمربند را باز كند، امام علیه‏السلام با دست چپ كمربند را گرفت، جمّال دست چپ آن حضرت را نیز قطع كرد.(24)


پی‌نوشت‌ها:

1- مقاتل الطالبیین، 78.

2- انساب الاشراف، 3/187.

3- مناقب ابن شهر آشوب، 4/77.

4- الملهوفف 54 / انساب الاشراف، 3/203.

5- الامام الحسین و اصحابه، 361.

6- بحار الانوار، 45/179.

7- الملهوفف 55.

8- امالى شیخ صدوق، مجلس 31، حدیث 2.

9- حیاة الامام حسین، 3/301.

10- گرچه امام سجاد علیه‏السلام در آن هنگام 23 ساله بود ولى این تعبیر حمید بن مسلم براى جلوگیرى از قتل امام بوده است، چه آن كه از مقررات جنگ‌هاى صدر اسلام این بود كه كودكان را نمى‌كشتند.

11- ارشاد شیخ مفید، 2/112.

12- مقتل الحسین مقرم، 301.

13- مقتل الحسین مقرم ،300.

14- معالى السبطن، 1/266.

15- حیاة الامام الحسین، 3/298.

16- ارشاد شیخ مفید، 2/113.

17- وسیلة الدارین، 297.

18- «شترم را از سیم و زر سنگین بار كن! كه من پادشاه با فرّ و شكوهى راكشتم؛ بهترین مردم را از نظر پدر و مادر كشتم! و بهترین آنها از نظر نژاد و نسب؛ و والاترین آنها در میان قبیله خود!»

19- انساب الاشراف، 3/205.

20- حیاة الامام الحسین، 3/303.

21- «ما سینه حسین را در هم كوبیدیم بعد از آن كه پشت او را لگدمال كردیم، با اسبان قوى هیكل و تیز تاز»

22- الملهوف، 56.

23- الامام الحسین و اصحابه، 367.

24- اثبات الهداة، 2/588.

منبع:قصّه كربلا- به ضمیمه قصّه انتقام،

نوع مطلب : محرم وعاشورا، 
برچسب ها : آتش زدن خیمه ‏ها (9)،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
یکشنبه 2 تیر 1398 09:22 ب.ظ

Beneficial facts. Thanks!
comprar cialis navarr buy cheap cialis in uk brand cialis nl cialis usa cost online prescriptions cialis cialis wir preise cialis 5 mg buy cialis 20 mg cialis prezzo in linea basso cialis 50 mg soft tab
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:40 ب.ظ

Amazing a good deal of awesome facts.
cost of cialis per pill cialis kaufen bankberweisung cialis generico lilly cialis en 24 hora cialis dosage recommendations cipla cialis online generic cialis at walmart cialis rezeptfrei cialis generika cialis 5mg
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:28 ق.ظ

Wow tons of very good data.
cialis para que sirve cialis alternative cialis kaufen no prescription cialis cheap the best choice cialis woman we like it safe cheap cialis cialis generico postepay cialis manufacturer coupon cialis dose 30mg cialis 5 mg schweiz
شنبه 25 خرداد 1398 10:39 ق.ظ
erectile enhancement products http://viagralim.us erectile enhancement products !
Hi! I realize this is kind of off-topic however I needed to ask. Does managing a well-established blog such as yours take a massive amount work? I am completely new to running a blog but I do write in my diary daily. I'd like to start a blog so I can share my experience and views online. Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!
جمعه 24 خرداد 1398 02:27 ب.ظ

You actually mentioned that really well.
import cialis click here to buy cialis cialis 5 mg scheda tecnica buy cialis online cheapest where do you buy cialis we recommend cialis info order cialis from india cialis online holland cialis diario compra cialis tablets australia
دوشنبه 20 خرداد 1398 07:34 ب.ظ

Fine forum posts. With thanks!
cialis 20 mg best price the best site cialis tablets cilas link for you cialis price cialis 10mg prix pharmaci prices for cialis 50mg cialis 100mg suppliers we recommend cialis best buy cialis australia org ou acheter du cialis pas cher
شنبه 18 خرداد 1398 08:11 ق.ظ

Cheers. I value this!
tadalafil 10 mg cialis 20mg preis cf only best offers 100mg cialis cialis 20 mg best price order cialis from india opinioni cialis generico cialis 10 doctissimo generic cialis soft gels cialis generic tadalafil buy viagra vs cialis vs levitra
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 04:15 ب.ظ
素晴らしいスーパーコピーブランド専門通販店素晴らしいスーパーコピーブランド専門通販店。スーパーコピーブランド時計?スーパーコピーブランド財布?スーパーコピーブランドバッグ?アクセなど
شنبه 24 فروردین 1398 02:07 ق.ظ

Regards, Ample knowledge!

buy viagrow trust pharmacy canadian canadianpharmacyusa24h is it legal pharmacy near me north west pharmacies canada drugs for sale in uk viagra canadiense canadian cialis buy vistagra usa canadian pharmacies shipping to usa
یکشنبه 18 فروردین 1398 09:47 ق.ظ
スーパーコピーブランド
جمعه 16 آذر 1397 08:54 ق.ظ

Amazing quite a lot of awesome information!
cialis 10mg prix pharmaci cialis uk next day canadian drugs generic cialis cialis tadalafil cialis australia org viagra vs cialis cialis price thailand cialis pills in singapore purchase once a day cialis how does cialis work
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:47 ب.ظ

Superb facts. Regards!
buy cialis online legal we choice free trial of cialis prezzo cialis a buon mercato tadalafil tablets tadalafil 10 mg cialis cost cialis savings card enter site natural cialis cialis pills cialis prices
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:42 ب.ظ

Info well taken!!
cialis pas cher paris cialis side effects dangers american pharmacy cialis cost of cialis cvs cialis wir preise non 5 mg cialis generici cialis pills price each cialis 20mg preis cf generic for cialis generic low dose cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:43 ق.ظ

With thanks! Fantastic information!
prezzo di cialis in bulgaria buy cialis weblink price cialis cialis 30 day sample cialis price thailand dose size of cialis buy cialis online legal cialis generico milano cialis generisches kanada how to purchase cialis on line
سه شنبه 13 آذر 1397 06:17 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
cialis canada on line enter site natural cialis we choice cialis pfizer india cialis rezeptfrei cialis daily reviews fast cialis online comprar cialis 10 espa241a cialis soft tabs for sale cialis 5 mg funziona cialis daily new zealand
دوشنبه 12 آذر 1397 06:15 ب.ظ

Lovely data, Appreciate it!
viagra vs cialis vs levitra achat cialis en itali cialis 5 mg schweiz tadalafil generic cialis at the pharmacy buy cialis online cheapest cialis generic availability cialis 10 doctissimo cheap cialis ou trouver cialis sur le net
دوشنبه 12 آذر 1397 05:58 ق.ظ

You stated that really well.
cialis coupons printable cheap cialis cialis 100mg suppliers cialis pills cialis generico en mexico cialis wir preise cialis generico cialis canadian drugs cialis without a doctor's prescription deutschland cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 05:45 ب.ظ

Many thanks. A good amount of information.

cialis 5mg buy cialis uk no prescription deutschland cialis online cialis online cialis dosage recommendations cialis online holland cialis kaufen wo venta cialis en espaa we recommend cialis info look here cialis order on line
یکشنبه 11 آذر 1397 05:32 ق.ظ

Thank you. I appreciate this.
cialis 5 mg buy cialis dosage cialis generic availability buy cialis uk no prescription get cheap cialis if a woman takes a mans cialis generic cialis pro overnight cialis tadalafil cialis 5mg prix cialis tablets for sale
شنبه 10 آذر 1397 06:12 ب.ظ

You expressed this well.
cialis en mexico precio cialis professional from usa cialis tadalafil online safe dosage for cialis cialis side effects dangers cialis daily reviews cialis generico in farmacia cialis prezzo in linea basso cialis herbs only here cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 05:09 ق.ظ

You stated it adequately!
cialis patent expiration viagra vs cialis vs levitra we use it cialis online store comprar cialis 10 espa241a side effects of cialis buy cialis online nz generic cialis pro cialis name brand cheap cialis pills in singapore cialis vs viagra
جمعه 9 آذر 1397 05:52 ب.ظ

Whoa quite a lot of superb material.
generic cialis tadalafil preis cialis 20mg schweiz buy cialis online cialis reviews comprar cialis navarr cialis soft tabs for sale cialis pills price each cialis tablets cialis side effects dangers cialis professional from usa
جمعه 9 آذر 1397 06:07 ق.ظ

You have made your position pretty well.!
cialis 5 mg scheda tecnica canadian drugs generic cialis cialis y deporte cialis for bph cialis sans ordonnance cialis dose 30mg bulk cialis precios de cialis generico cialis generique prices for cialis 50mg
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:49 ب.ظ

Truly many of beneficial knowledge!
buy cialis what is cialis does cialis cause gout ou acheter du cialis pas cher purchase once a day cialis generic cialis soft gels deutschland cialis online recommended site cialis kanada cialis price thailand generic cialis pro
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:01 ق.ظ

Many thanks, An abundance of write ups!

canadian cialis deutschland cialis online cialis 20mg prix en pharmacie order cialis from india cialis baratos compran uk venta cialis en espaa fast cialis online only now cialis for sale in us cialis italia gratis generic cialis pro
چهارشنبه 11 مهر 1397 12:08 ق.ظ

You made the point.
we choice free trial of cialis cialis sans ordonnance generic for cialis venta cialis en espaa cialis side effects dangers when will generic cialis be available cialis 5 mg buy where do you buy cialis how does cialis work cialis 30 day trial coupon
دوشنبه 9 مهر 1397 12:00 ق.ظ

Amazing posts. With thanks!
generic cialis 20mg uk cialis herbs tadalafil 5mg cialis reviews trusted tabled cialis softabs only now cialis for sale in us generic cialis pro cialis uk cialis 20mg prix en pharmacie buy cialis online
یکشنبه 1 مهر 1397 03:59 ق.ظ

You have made the point!
canadian pharmacies that are legit canada medications buy canadian viagra online pharmacies legitimate canada rx prescriptions from canada without drugstore online shopping canadian medications northwestpharmacy trust pharmacy canadian
چهارشنبه 28 شهریور 1397 12:53 ق.ظ

Cheers. Loads of stuff.

cialis mit grapefruitsaft cialis pills in singapore cialis daily new zealand sublingual cialis online non 5 mg cialis generici cialis pas cher paris low cost cialis 20mg cialis price thailand buy original cialis cialis usa cost
چهارشنبه 14 شهریور 1397 08:01 ق.ظ

Regards, Loads of forum posts.

legitimate canadian mail order pharmacies drugstore online reviews best canadian mail order pharmacies canada online pharmacies medication canadian prescriptions online global pharmacy canada buy viagra 25mg canadian pharmaceuticals reviews canadian pharmacy pharmacy canada 24
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی